دانلود کتاب عقل سرخ

کتاب داستان فلسفی عقل سرخ

مشخصات کتاب
عنوان: عقل سرخ
نویسنده: شیخ شهاب الدین سهروردی
صفحات: ۹
حجم: ۲۲۵Kb

درباره کتاب:
عقل سرخ حکایت یکی از سفرهای معنوی سهروردی می باشد که از زبان پرندگان بیان شده است. سهروردی در این داستان نفس خود را به «بازی» تشبیه کرده است که در دام صیادان گرفتار شده است و پر و بال و چشمان او بسته است و او پیوسته در آرزوی پرواز و پرکشیدن به آسمان هاست تا این که یک روز نگهبانان را از خود غافل می یابد و لنگان لنگان با پر و بال بسته رو به سوی صحرا می نهد. در آن جا شخصی را می بیند که رنگ ریش و رخسار او سرخ بود، «باز» می پندارد که آن شخص جوان است. خود آن شخص می گوید: «من اولین فرزند آفرینش هستم و ریش و موی من سپید است؛ ولی آن کسی که تو را در دام، اسیر گردانید، مرا در چاه سیاه انداخته است و این رنگ سرخ من، از آن است؛ زیرا هر سپیدی که نور به او برسد، چون با سیاه آمیخته شود، سرخ می نماید. سپس آن پیر، «باز» را از مقام خود با خبر می کند که آشیان اصلی «باز» در آن جاست و بعد از آن پیر، عجائبی را که در جهان دیده است بر می شمارد. آن عجایب عبارتند از:
۱- کوهِ قاف که همان جایگاه پیر و آشیان اصلی باز است.
۲- گوهر شب افروز
۳- درخت طوبا
۴- دوازده کارگاه
۵- زره داوودی
۶- تیغ بلارک
۷- چشمه زندگانی.

تأویل رمزهای این داستان:
کوه قاف رمز عالم بالاست. گوهر شب افروز رمز ماه است و درخت طوبی رمز خورشید، دوازده کارگاه رمز دوازده بُرج فلکی اند.
زره داوودی رمز تن انسان است، تیغ بلارک رمز مرگ است و چشمۀ زندگانی رمز عالم زندگی جاودان، مزرعه رمز کرۀ زمین و ناکجاآباد، رمز شهر فرشتگان یا نفسها و عقل هاست.
صحرا کنایه از عالم مثال و چاه سیاه رمز عالم خاکی و مادی می باشد. «باز» همان نفس یا روح انسانی است و دو چشم «باز»، اشاره به عقل نظری و عقل عملی دارد. مقصود از نگهبانان حواس ظاهری و حواس باطنی انسان می باشد.

هدف سهروردی از طرح این داستان: سهروردی خود این داستان ها را تصویرگر تعالیم فلسفۀ اشراقی می داند و شاگردان را تشویق به مطالعه آنها می کند تا در درون خود به آن تجربه ها برسند.

منبع: audiolib.ir

دانلود
نسخه PDF – دانلود با لینک مستقیم


لطفا به این مطلب امتیاز دهید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 نفر, میانگین: 2٫00 امتیاز)
Loading...

کانال تلگرام رمان98

یک دیدگاه در “دانلود کتاب عقل سرخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.