دانلود کتاب تاریخ فتح اندلس

کتاب تاریخ فتح اندلس از اثار قرن سوم هجری

مشخصات کتاب
عنوان: تاریخ افتتاح الاندلس (به فارسی: تاریخ فتح اندلس)
نویسنده: ابن قوطیه ابوبکر محمد بن عمر
مترجم: حمیدرضا شیخی
تصحیح: ابراهیم ابیاری
صفحات: ۱۴۹
حجم: ۳٫۳۳Mb

درباره کتاب
شهر اندلس هماکنون یکی از ۱۷ ایالت خودمختار کشور اسپانیا می باشد که زمانی توسط مسلمانان فتح شد اما دیری نیانجامید که به علت رواج فساد های اخلاقی در این شهر، آن را از دست مسلمانان خارج کرد. کتاب پیش رو تاریخی از چگونگی فتح این شهر به دست مسلمانان می باشد که توسط ابن قوطیه نوشته شده است.
در این کتاب به صورت مختصر از سال ۹۳ قمری / ۷۱۲ میلادی یعنی تاریخ فتح اندلس تا فرمانورایی امیر عبدالله اموی در ۲۹۹ قمری / ۹۱۲ میلادی از وقایع آن سخن گفته است که هماکنون از منابع مهم تاریخی می باشد که مورد استفاده بسیاری از محققان قرار گرفته است. از انجایی که این کتاب با جمله «اخبرنا ابوبکر محمد بن عبدالعزیز قال…» آغاز می شود تردیدی را بین محققان به وجود آورده است که ممکن است این کتاب نوشته ی خود ابن قوطیه نباشد و با املای ایشان و به خط یکی از شاگردانش بوده باشد.

مترجم کتاب آقای شیخی نیز در باره کتاب اینگونه میگوید:

کتاب «تاریخ افتتاح الاندلس»، که اینک ترجمه آن را با عنوان «تاریخ فتح اندلس» پیش رو دارید، اثر ابن قوطیه (م: ۳۶۷ هـ) مورخ، محدث، فقیه، لغوی و شاعر اندلسی سده سوم و چهارم هجری است. به نظر مترجم این متن کهن تاریخی، که مشتمل است بر رویداد های تاریخی اندلس از آغاز گشایش آن توسط مسلمانان تا مرگ امیر عبدالله اموی به سال ۳۰۰ هجری، بیشتر بدان سبب ارزشمند است که اولا: مولف، خود، اندلسی است و طبیعتا به اوضاع و احوال تاریخی و جغرافیایی این سرزمین آشناتر و آگاهتر است.
ثانیا: معاصر با امویان اندلس است و این خود، بر اعتبار گفته های تاریخی او می افزاید.
ثالثا: در این کتاب ، گاه و بی گاه مطالبی به چشم میخورد که به ندرت می توان آنها را در دیگر آثار تاریخی یافت.
تنها کتابی که ممکن است از این لحاظ با این کتاب ابن قوطیه برابری کند شاید «اخبار مجموعه» باشد. بیان این جمله با عبارت «ممکن است» و «شاید» و خودداری از داوری قطعی از آن روست که، به رغم تلاش فراوان برای دستیابی بدین کتاب برای حل پاره ای مشکلات موجود در کتاب حاضر، متاسفانه توفیقی به دست نیاوردیم. تنها دلیل ما بر احتمال فوق وجود پاره ای نقل قولها از کتاب «اخبار مجموعه» در برخی کتب تحقیق تاریخی است.

دانلود
نسخه PDF – دانلود با لینک مستقیم


لطفا به این مطلب امتیاز دهید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز:( شما اولین نفر باشید!)
Loading...

کانال تلگرام رمان98

سعید

سلام حال همه ی ما خوب است اما تو باور مکن... سعید هستم ۲۱ ساله هم اکنون در رشته الهیات در حال تحصیل می باشم. عاشق کتاب و کتاب خوانی البته بیشتر کتاب های تخصصی ... توفیقی حاصل شد که دوباره در کنار شما کاربران عزیز و دوستداران کتاب باشیم، ان شاء الله که در کنار یکدیگر بهتر بتوانیم به مطالعه بپردازیم... خب حرف دیگری نیست هرچه می ماند ناگفته های شماست؟...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.