X

خلاصه رمان خانوم

خلاصه رمان خانوم

درباره نویسنده: مسعود بهنود، نویسنده،روزنامه‌نگار،بازیگر و فیلمساز ایرانی است. وی کارش را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۴۲ شروع کرد و آثاری در زمینهٔ سیاست و تاریخ معاصر ایران نگاشته‌است.

بهنود به‌عنوان یک روزنامه‌نگار در روزنامه‌های متفاوتی از جمله آیندگان و تهران مصور کار کرده‌است. او بیش از ۲۰ روزنامه و مجله را بنیان نهاده‌است که هیچ یک از آن‌ها در حال حاضر منتشر نمی‌شوند.

خلاصه داستان: رمان،درباره ی سرگذشت زنی است به نام خانوم از زبان خودش. زنی که « زیر یک سنگ سیاه در وسط گورستان بزرگ تهران،گورستان امامزاده عبدالله خفته است و بر آن سنگ نوشته اند: خانوم | متولد: چهارم فروردین 1278 | مرگ:چهارم آذر 1364 »

خانوم،نوه ی دختری مظفرالدين شاه است و تنها فرزند پدر و مادرش.دوران کودکی او برابر است با حوادث اواخر دوران قاجار و خلع محمد علی شاه و احمد شاه از سلطنت ایران.

پدر او یک خان های مستبد و عیاش است که خانوم خاطره ی خوشی از او ندارد و مادر او زنی سر به راه و آرام که گر چه از شوهر و ظلم او به ستوه آمده،اما زندگی خود را با آرامش ادامه می دهد.

خانوم درایام کودکی تحت تأثیر خاله کوچک خود نزهت که دختری باسواد و روشنفکر است،از مسائل مملکت و محدودیتهای زنان آگاهی یافته و نزهت را راهنمای خود قرار داده است.در این میان که خانوم نامزد احمد میرزا ولیعهد است،اوضاع مملکت به هم ریخته محمد علیشاه از سلطنت خلع شده و قصد فرار دارد.

پدر خانوم به دنبال خواستگاری از نزهت و شنیدن جواب رد از او به خاطر انتقام گرفتن از وی،او و خانوم را مورد تجاوز قرار می دهد.

این حادثه خودکشی نزهت را به دنبال دارد و در پی آن مادر خانوم برای اینکه او را برای همیشه از دسترس خان (پدر خانوم) دور بدارد او را به خانواده سلطنتی می سپارد که با خود به ادسا ببرند و ملکه ایران حفاظت از او را به عهده می گیرد.

خانوم طی سال های متمادی خارج از ایران در ادسا یا بادکوبه تحت حمایت این خانواده زندگی می کند و سرانجام در بادکوبه به همسری شاهزاده ای ترک به نام سعید پاشا در می آید.اما این شاهزاده که علاقه ای به خانوم ندارد در مقابل اعتماد او ، تمام اموالش را گرفته و تنها و سرگردان در فرانسه رهایش می کند.خانوم پس از طی مراحلی دوباره با خانواده سلطنتی همراه می شود.

سر انجام خانوم با فردی آلمانی به نام میشل ازدواج می کند و صاحب دختری به نام مریم می شود اما خوشبختی او دیری نمی پاید زیرا در جریان اشغال فرانسه توسط آلمان و اختلافاتی که بین دو کشور ایجاد می شود شوهرش… و خبر خودکشی او به خانوم می رسد.

خانوم به همراه دخترش مدتی در آلمان زندگی کرده سپس به ایران باز می گردند.او هنوز به عنوان نوه مظفرالدين شاه مقرری دارد و با دخترش در خانه ای بزرگ در شمال شهر تهران زندگی می کند . پانزده سال پس از شنیدن خبر مرگ میشل، او که در زندان به سر می برده،باز می گردد و خانوم را پیدا می کند.

او به شدت الکلی و بیمار است و زندگی اش دیری دوام نمی آورد پس از مرگ میشل خانوم همراه مریم به آمریکا می رود تا مریم درسش را بخواند.

مریم در آنجا ازدواج می کند و صاحب دختری به نام ناناز می شود.

هنگام پیروزی انقلاب خانوم با دختر و نوه اش به ایران می آید و سال های اخر عمرش را در ایران به سر می برد.ناناز نوه خانوم پس از مرگ وی به آمریکا رفته تحصیل می کند و در ردیف معروفترین خبرنگاران بین المللی قرار می گیرد و دنیا را با گزارش هایش تسخیر می کند.مریم نیز در حادثه یازدهم سپتامبر هنگامی که در یکی از برج های دوقلو در دفتر کار خود مشغول کار است کشته می شود و ناناز با همسر و دختری که نام خانوم را بر او گذاشته همچنان به زندگی و کار خود ادامه می دهد.

به اشتراک بگذارید

6 دیدگاه در “خلاصه رمان خانوم

رمان جالبی بود با خط داستانی روان و قلم زیبای جناب بهنود که البته با وجود عبارت تاکیدی “این یک قصه است” با ارجاعات تاریخی فراوان قصد القاء مستند و واقعی بودن داستان را دارد. هرچند اثبات یا رد واقعی بودن برخی ماجرا های تاریخی قدیمی تر در مورد یک شخصیت گمنام مثل خانوم آسان نیست، ولی برای مثال شخصیت ناناز به نظر کاملا خیالی است و در واقع کپی واضحی از زندگی نامه کریستین امانپور است. برخی دیگر از ماجراها نیز، از جمله کشته شدن مریم در 11 سپتامبر، بسیاری از جنبه های زندگی میشل یا میثم، سبز شدن سعید سر راه خانوم و میشل در ناکجا آباد، بستری شدن احمد شاه در بیمارستان محل کار خانوم و موارد دیگر مشکوک به نظر می‌رسد. حدس من این است که نویسنده با گنجاندن این موارد متعدد، علاوه بر سعی در جذاب کردن داستان، اهداف مختلف دیگری از جمله آشنا کردن خواننده با برخی اتفاقات تاریخی ایران و جهان در طول قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، نشان دادن محدودیت ها، پتانسیل ها و برخی موفقیت های زنان ایرانی و همچنین موضع گیری غیر مستقیم در قبال این موضوعات را دنبال کرده است.

با سلام

من هم از خواندن این کتاب لذت بردم ولی متاسفانه سوالهایی از جمله چرا مریم و نرگس زندان بودند بی جواب موند… کسی دلیلش رو می دونه؟

کتاب اول روایت زندگی مریم ،کتاب دوم زندگی خانوم و کتاب سوم زندگی ناناز است،که در کتاب سوم تاکید می شه مریم واصل بین خاموم و نانازه پس در واقع قهرمانهای اصلی خانوم و ناناز هستند. شاید به خاطر همینه که خیلی مختصر شرح حال مریم گفته می شه تا پیش زمینه بشه از علت خلوت ۴ ساله ناناز و خانوم، که باعث می شه ناناز تحت تاثیر زندگی خانوم چنان پخته بشه تا به جای نزهت،خانم ، مریم و تمامی زنان قبل از خود زندگی کند به بهترین نحو.

به نظر من این رمانی بسیار فمنیستی است.
و فقط از درد رنج از زاویه دید خانم میپردازد که گاهی حوصله خواننده را از حاشیه سر میبرد کاش کمی روال تند تری داشت
ولی در کل قلم استاد بهنود خیلی شیوا است و به دل خواننده می نشیند.
کاش جناب بهنود کتاب های دیگری را هم تالیف کنند

اصلا از اول داستان با اين شروع ميشه که مريم به همراه دوستش به اسم نرگس توي زندانه ولي تا اخر کتاب هيچ وقت توضيح نميده چرا مريم زنداني بوده

[…] مشاهده کامل خلاصه رمان […]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

عضو کانال تلگرام رمان98 شوید